Program at a Glance

Program at a Glance
Wednesday 4. Dec
15:00-18:00 Tutorial Session : Deep Learning (Yusung Kim)
17:00-20:00 Registration
18:00-20:00 Welcome Reception
Thursday 5. Dec
08:30-18:30 Registration
09:00-10:30 T1-Intelligent service robot and smart city
(Chair: Yougn Im Cho)
302
T2- Positive Computing
(Chair: Teruhisa Hochin)
303A
T3-Computational
Intelligence
(Chair: In-Ho Na)
303B
T4-Deep Learning and its Applications
(Chair: Erdenebayar Urtnasan)
304
Workshop-Digital Healthcare School
Samda HallB
10:30-10:40 Break
10:40-11:10 Opening Ceremony
11:10-12:00 Plenary Talk 1 (Wael Diab, ISO/IEC JTC1/SC42 Chair, USA) (Chair: Young Im Cho)
12:00-13:30 Lunch Break
13:30-15:00 T5-Neural Networks, Fuzzy, and Genetic Algorithms
(Chair: Seung Hoe Choi)
302
T6-Interactive Systems with Kansei (Affective) Information(Chair: Takenouchi & Fukumoto)
303A
T7-Maritime Intelligent Systems
(Chair: Young Chul Bae)
303B
T8-Cognitive Modeling and Data Mining
(Chair:Takahiro YAMANOI)
304
Workshop-Digital Healthcare School
Samda HallB
15:00-15:30 Coffee Break
15:30-16:30 Poster Session
16:30-18:00 T9-Rehabilitation
Industry & Engineering for people with disability
(Chair: Byung Jae Choi)
302
T10-
Interactive Systems with Kansei (Affective) Information
(Chair: Takenouchi & Fukumoto)
303A
T11-Kansei Engineering
(Chair: Shigekazu Ishihara)
303B
T12-
Big Data Analysis and Learning Systems
(Chair:Dong Hun Kim)
304
Friday 6. Dec
08:30-18:30 Registration
09:00-09:40 Plenary Talk 2 (Kaori Yosida, Kyushu Institute of Technology, Japan) (Chair: Young Jae Ryu)
09:40-10:20 Plenary Talk 3 (Keiichi Horio, Kyushu Institute of Technology, Japan ) (Chair: Young Jae Ryu)
10:20-10:30 Break
10:30-11:00 Invited Talk 1 (Jang Myung Lee, Pusan University, Korea) (Chair : Young Im Cho)
11:00-11:30 Invited Talk 2 ( Sangwoo Han, Wizdome CEO, Korea) (Chair : Soo Yong Lee)
11:30-12:00 Invited Talk 3 (Taikyeong T. Jeong, Cha University, Korea) (Chair : Soo Yong Lee)
12:00-13:30 Lunch Break
13:30-15:00 F1-Human Computer Interaction
(Chair: Jin Tsong Jeng)
302
F2-Artificial Intelligence and Big Data Analysis
(Chair: Tenada Okimoto)
303A
F3-Advanced Intelligent Systems
(Chair: Mei-Yung Chen)
303B
Workshop-Digital Healthcare School
304
15:00-16:30 F4-Intelligent Systems for Robotics and Vehicles
(Chair: Young-Jae Ryoo)
302
F5-Bioinformatics and applicaions
(Chair: Masahiro Inuiguchi)
303A
F6-Pattern Recognition and applications
(Chair: Jin Wan Park)
303B
16:30-16:50 Coffee Break
16:50-18:10
18:00-20:00 Banquet
Saturday 7. Dec
9:00-15:30 (Option) Jeju Tour Workshop-Digital Healthcare School
304